Pracownia Lingwistyczna Pałacu Młodzieży w Katowicach oraz Stowarzyszenie Czasu Wolnego Dzieci i Młodzieży w Katowicach serdecznie zapraszają do udziału w XVI Ogólnopolskim Konkursie na Pracę z Literatury dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Z listy zawierającej propozycje tematów należy wybrać jeden do opracowania:
1. Książki są lustrem: widzisz w nich tylko to, co już masz w sobie (Carlos Ruíz Zafón). Jaką prawdę o sobie odnajdujesz w ulubionych utworach literackich?
2. Szkoła doświadczenia kosztuje, ale żadna inna nie potrafi lepiej wykształcić człowieka (Benjamin Franklin). Przedstaw bohaterów literackich i filmowych, których trudne doświadczenia doprowadziły do pełni człowieczeństwa.
3. Dawać to nie znaczy tracić (Antoine de Saint-Exupéry). Czy podzielasz opinię Antoine’a de Saint-Exupéry’ego? Uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do wybranych utworów literackich i filmowych.
4. Człowiek rozsądny dostosowuje się do świata. Człowiek nierozsądny usiłuje dostosować świat do siebie. Dlatego wielki postęp dokonuje się dzięki ludziom nierozsądnym (George Bernard Shaw). Którzy bohaterowie literaccy, przełamując stereotypy i działając niekonwencjonalnie, potrafili zmienić świat? Odwołaj się do wybranych utworów z dwóch różnych epok.
5. Twój dom może Ci zastąpić cały świat. Cały świat nigdy nie zastąpi Ci domu (Blaise Pascal). Przedstaw, odwołując się do wybranych utworów literackich, motyw domu rodzinnego.
6. Każdy człowiek ma jakieś dobre strony. Trzeba tylko przekartkować złe (Ernest Junger). Bohaterowie literaccy i filmowi o skomplikowanej i niejednoznacznej naturze.
7. Żyłem, to wszystko. Źle czy dobrze, ale nie ode mnie to już zależało. Bo nie zawsze się żyje, jak by człowiek chciał, tylko jak się musi (Wiesław Myśliwski). Odwołując się do utworów literackich i filmowych oraz własnych doświadczeń, przeprowadź polemikę ze słowami Wiesława Myśliwskiego lub potwierdź ich słuszność.
8. Moja wyobraźnia czyni ze mnie człowieka, ale i ogłupia, otwiera przede mną świat i jednocześnie mnie z niego wygania... (Ursula Le Guin). Rola wyobraźni w życiu człowieka. Odwołaj się do własnych doświadczeń oraz wybranych tekstów literatury współczesnej.
9. Najpiękniejsza rzecz, jakiej możemy doświadczyć, to oczarowanie tajemnicą (Albert Einstein). Które teksty kultury oczarowały Cię, w których znalazłeś tajemnicę? Odwołaj się do przykładów z dwóch dowolnie wybranych dziedzin sztuki.
10. Miłość jest pokarmem i jakby żywiołem geniusza (Gustaw Flaubert). Jaką rolę w życiu jednostek wybitnych odegrała miłość? Odpowiedz na pytanie, odwołując się do wybranych utworów literackich.

Do dnia 29 lutego 2016 r. należy nadesłać zgłoszenie udziału w konkursie. Zgłoszenie jest związane z wpłatą wpisowego w wysokości 15 zł od osoby.

Prace należy nadsyłać do dnia 31 marca 2016 r. Finał konkursu przewidywany jest w czerwcu 2016 r.

Dodatkowe informacje: Pałac Młodzieży w Katowicach, Pracownia Lingwistyczna, tel. 032 25 16 431 wew. 1220, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szczegółowy regulamin: [plik pdf]