8 maja 2014 r. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Polkowicach zorganizowała kolejne spotkanie autorskie.
Tym razem zaproszonym gościem był dziennikarz i publicysta Jacek Żakowski – w latach przełomu Rzecznik Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego "Solidarność", współtwórca "Gazety Wyborczej", pierwszy Prezes Polskiej Agencji Informacyjnej. Dziś pan Jacek to znany komentator życia politycznego w TVN i Radiu FM oraz Kierownik Katedry Dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie.
W trakcie przygotowań do spotkania nasze uczestniczki zapoznały się z sylwetką znanego dziennikarza. Te cykliczne spotkania autorskie w Polkowicach kończą się zawsze rozdawaniem autografów przez gości oraz losowaniem szczęśliwców, którzy otrzymują egzemplarze książek z rąk autora. Pan Jacek Żakowski przywiózł dla polkowiczan swoją publikację "Nauczka".
Znamienny tytuł, bo spotkanie było próbą analizy 25 lat polskiej rzeczywistości. Czy istotnie jako naród czegoś się nauczyliśmy? Czy można było zrobić więcej? W polkowickiej bibliotece rozgorzała dyskusja. Spotkali się tu ludzie aktywni i pamiętający czasy przełomu, dziś reprezentujący rozmaite doświadczenia życiowe.
Dla naszej delegacji uczestniczek (obie razem liczą sobie 33 lata) początek spotkania był próbą ognia: z początku przerażone poziomem dyskusji z minuty na minutę nabierały pewności siebie. W szkole na lekcjach historii czy WOS-u mówi się o tym samych faktach, a twórczość Żeromskiego należy do kanonu! Pojęcie "naród" otacza nas ze wszystkich stron. Historia to nie abstrakcyjna nauka, my jesteśmy jej cząstką.
Przysłowie "historia kołem się toczy" stanowiło tezę pana Jacka. Według dziennikarza sytuacja w roku 1989 i dziś jest analogiczna. Nie obyło się też bez dyskusji o Ukrainie, Rosji i polskiej roli w Europie. Pan Jacek Żakowski zwrócił uwagę, że pojęcie "naród" jest stosunkowo nowe dla Europy (liczy około 200 lat).
Ku zaskoczeniu niektórych zgromadzonych Jacek Żakowski podał inną definicję historii. „Historia to walka narodów o uznanie" - stwierdził. - "Brak kultury objawia się okrucieństwem wobec niższych klas” - mówił. Nad spotkaniem powiewały idee Hegla, który głosił, że każda zmiana, by była udana, musi być radykalna.
Na zakończenie tej trudnej, ale wciągającej dyskusji (spotkanie przedłużyło się o pół godziny) losowano szczęśliwców, którzy otrzymali książki. I udało się! – nasza Asia Wierzbicka znalazła się wśród laureatów, którzy prawidłowe rozwiązali zaproponowaną przez bibliotekę krzyżówkę. Książka "Nauczka" (z autografem!) powędrowała w jej ręce. Nasz hufiec zaś otrzymał wpis do kroniki, stanowiący interesujący materiał do przemyśleń.
Dziękujemy organizatorom, czekamy na kolejne spotkania. To wczorajsze uświadomiło nam, że naród i ojczyzna to wspólne wartości, o które musimy razem dbać. A program "Tu żyjemy" może dotyczyć całej Europy.
Opracowanie: Maria Bardon
Zdjęcia: Joanna Wierzbicka