24 marca odbyło się oficjalne otwarcie XXI Tygodnia Twórczości Artystycznej ŻAK-ART 2023, odbywającego się pod hasłem „Wolność – kocham i rozumiem”.

Wydarzenie otworzył spektakl „Anastasis, czyli Zmartwychwstanie” w wykonaniu Szkolnego Teatru „Anty-dotum”. Młodzi aktorzy brawurowo i emocjonalnie podjęli tematykę wolności i patriotyzmu, opartą na tekstach Mickiewicza, Baczyńskiego i Mrożka, które przybliżyli swoim koleżankom i kolegom. Przedstawienie zostało wyreżyserowane przez panią Ewę Dudziak-Gaj, główną koordynatorkę ŻAK-ART-u, przy nieocenionej pomocy pana Sławomira Laskowskiego (menagera Auli Forum).

Dyrektor Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach, Pani Jolanta Rubiś-Kulczycka powitała gości, którzy zaszczycili nas swą obecnością. W uroczystości wzięli udział: Starostwa Polkowicki, Patron Honorowy – Pan Kamil Ciupak; Dolnośląski Kurator Oświaty, Patron Honorowy – Pan Roman Kowalczyk; Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Henryk Czekajło; Burmistrz Polkowic – Pan Łukasz Puźniecki; Wicestarosta Polkowicki – Pan Jan Wojtowicz; Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty we Wrocławiu – Pani Jolanta Małek-Kot; przedstawiciele Partnerów Szkoły – Uczelni Jana Wyżykowskiego i Firmy CCC.eu; dyrektorzy zaprzyjaźnionych gminnych i powiatowych placówek oświatowych, nauczyciele oraz uczniowie.

W swym wystąpieniu Pani Dyrektor podkreśliła, że „w 21. edycji ŻAK-Art-u zatrzymujemy uwagę uczestników na wydarzeniach z najnowszej historii Polski, która do najłatwiejszych nie należy, ale przecież jest Nasza. Życzę, by ten dzień na długo pozostał w pamięci Wszystkich, jako wyraz uznania dla Myśli, Słów i Czynów, które przyniosły nam Wolność.”

Bohaterem drugiej części naszej uroczystości był Dolnośląski Kurator Oświaty – Pan Roman Kowalczyk, człowiek, który swym życiorysem wielokrotnie świadczył o umiłowaniu Polski i wolności – jako uczeń szkoły podstawowej, licealista, student. Kolportował wydawnictwa podziemne, uczestniczył w akcjach ulotkowych, wiecach i manifestacjach. W 1985 roku został aresztowany i za swą działalność skazany na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata (karę później zmniejszono, odroczono i warunkowo zawieszono). Uczestniczył w uniwersyteckim strajku w 1988 roku, a rok później był delegatem na IV Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Pan Kurator Roman Kowalczyk, przy akompaniamencie pana Krzysztofa Żesławskiego, z pasją poprowadził nas przez meandry polskiej historii. Przez nasze nadzieje, marzenia i pragnienia. Utwory, które wykonywał („Mazurek Dąbrowskiego”, „Pałacyk Michla”, „Czerwone maki”, „Mury”, „Żeby Polska była Polską” i inne) okraszał historycznym komentarzem i ciekawymi informacjami z dziejów naszej Ojczyzny. Zebranych w Auli połączyło również wspólne śpiewanie pieśni, dzięki czemu po raz kolejny poczuliśmy siłę wspólnoty.

I siłę wolności. Wolności, którą trzeba „kochać i rozumieć”.

Oprac. Przemysław Szulc
Fot. Oliwia Gryga, Marcel Rimke

ŻAK-ART 2023

ŻAK-ART 2023

ŻAK-ART 2023

ŻAK-ART 2023

ŻAK-ART 2023

ŻAK-ART 2023

ŻAK-ART 2023

ŻAK-ART 2023

ŻAK-ART 2023

ŻAK-ART 2023

ŻAK-ART 2023

ŻAK-ART 2023

ŻAK-ART 2023

ŻAK-ART 2023

ŻAK-ART 2023

ŻAK-ART 2023

ŻAK-ART 2023

ŻAK-ART 2023

ŻAK-ART 2023

ŻAK-ART 2023

ŻAK-ART 2023

ŻAK-ART 2023

 

Opublikował: Piotr Błażejczyk