Informujemy, że na stronie internetowej Powiatu Polkowickiego ukazał się pierwszy przewodnik informujący o dostępnych w powiecie formach opieki zdrowotnej i pomocy społecznej oraz aktywizacji zawodowej dla osób z zaburzeniami psychicznymi wraz z wykazem danych teleadresowych wszystkich placówek świadczących pomoc osobom z tymi zaburzeniami.

Jedną z grup osób szczególnie zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym są osoby z zaburzeniami psychicznymi. Osoby te – z powodu specyfiki schorzenia – mają szczególne trudności w samodzielnym funkcjonowaniu społecznym, w tym zwłaszcza na rynku pracy.

Są one nierzadko spychane na margines życia społecznego, także z powodu braku wystarczającej troski organizatorów pomocy społecznej o tworzenie warunków umożliwiających tej grupie osób zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych, zapewnienie jej godnych warunków życia i integracji społecznej.

Ta niewystarczająca troska przejawia się m.in. w stosunkowo znikomej liczbie programów i projektów oraz wynikających zeń działań, które miałyby na celu umożliwienie omawianej grupie osób zaspokajania jej podstawowych potrzeb życiowych, przełamywanie barier i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i zawodowemu.

W związku z powyższym Rada Ministrów rozporządzeniem z dnia 28 grudnia 2010 r. w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego /Dz. U. z 2011 r. Nr 24, poz. 1280/ nałożyła na jednostki samorządu terytorialnego obowiązek opracowania i rozpowszechnienia przewodnika oraz innych materiałów związanych z ochroną zdrowia psychicznego.

Organizowana kampania społeczna ma na celu poszerzać wiedzę i zwiększać świadomość społeczną związaną z chorobami psychicznymi, co powinno skutkować zmianą postaw społecznych w kierunku zrozumienia i akceptacji problemów osób cierpiących na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania.

Poniżej zamieszczamy link do przewodnika, który znajduje się na stronie Powiatu Polkowickiego:  www.powiatpolkowicki.pl, jak również sam przewodnik (do pobrania):

http://powiatpolkowicki.pl/przewodnik-o-dostepnych-w-powiecie-polkowickim-formach-opieki-zdrowotnej

[PRZEWODNIK – do pobrania]